Az orosz nép mindig is szerette a zenét, és különösen kedveli a gépzenét. Az egyik legszebb sípláda, amit valaha láttam, egy orosz gyártmányú, a XIX. sz. elején készült darab volt.
Persze ez a szeretet nem múlt el a különféle politikai rendszerek változásakor sem, csak átalakult.
Tudjuk, hogy a nagy Szovjetunió szerette másolni a hanyatló nyugat dolgait, legyenek azok rakéták, autók vagy éppen zenedobozok. Így született rengeteg jobb vagy rosszabb, szerényebb vagy éppen kifejezetten giccses darab. Igaz, ez utóbbiak nem sokban különböztek, különböznek egyes nyugati szerkezetektől, elég csak az amerikai zenedobozokra gondolni.
Az itt bemutatott zenélő szerkezet azonban mindenképpen különleges. Az első, a Földet elhagyó, ember alkotta tárgy, az 1957-ben felbocsátott Szputnyik műhold emlékre készült. Ami különleges benne, hogy a zeneszerkezet nem csak egy dallamot játszik le (a moszkvai rádió szignálját), hanem utánozza a Szputnyik hangját.
Tudni kell ugyanis, hogy az első műhold tulajdonképpen semmi különösebbet nem tett, csak megkerülte néhányszor a Földet, s közben másodpercenként csipogó hangot adó rádiójeleket küldött a Földre. Ezeket a jeleket rádióamatőrök ezrei figyelték, és igazi világszenzáció volt, amikor a Föld minden tájáról érkeztek a visszajelzések, hogy sikerült fogni a magasan elhaladó Szputnyik jeleit.