Ez a zenedoboz nagyon rossz állapotban került hozzám. Éveken keresztül valószínűleg nedves, meleg helyen tárolták, az alkatrészeit vastagon lepte a rozsda, a penész.
A fából készült doboza tele volt szú nyomokkal, a hengerből a kitöltő szurok kifolyt a tűkre.
Egyébként maga a doboz nagy érték, több mint 1500-2000 euróért cserél gazdát jó állapotában. És különleges is, mert a zeneszámokat harangjáték és dobszóló kíséri.
Ahhoz, hogy meg lehessen állapítani, mit kell javítani rajta, először meg kellett tisztítani.
A tisztítás után derült ki, hogy a felhúzókarja nem működik, hiányzik a racsni, ami megakasztja. Amikor ez elkészült, vált lehetővé az első kipróbálása.
A zenefésű egyik tűje el volt törve, de szerencsére megvolt - így meg tudtam javítani.
A lejátszáskor kiderült, hogy a tűk, a dobon lévő tüskék működnek, szépen szólt - ám a csengőket ki kellett polírozni, hogy egyáltalán szóljanak. És ekkor derült ki az is, hogy a megállítókar (ami az egyes dalok között leállítja a dob forgását) nem funkcionál - ezt is javítani kellett.
De sikerült mindent megcsinálni...
Az ilyen hengeres szerkezetek különlegessége, hogy a hengert folyékony anyaggal tötik ki, ami megszilárdul, így a henger nem fog berezonálni, nem ad ki hamis hangot a zenedoboz. Ez a folyékony anyag szurok volt régen.
A szerkezetet valószínűleg meleg helyen tartották, a szurok több helyen is kifolyt - ezt sajno snem tudtam leszedni, mert sérült volna a henger és a tűk is könnyen eltörhettek volna. De így is szépen szól, nem zavaró, hogy rajta vannak a szurokfoltok...
A történetéhez hozzátartozik, hogy amikor feltettem az eredeti, tisztítás előtti állapotában a facebook-on egy, az ilyen zenegépeket bemutató csoportba, az egyik csoporttárs kérdése ez volt:
"Ezt honnan szerezted? A Titanicról?"